Kapalı rinoplasti yöntemi, klasik kemik kırma yöntemi yerine dalgaları kullanarak, kemiklerin esnetilmesini sağlayan daha kontrollü bir müdahaleye olanak tanıyan estetik yöntemidir. 

rinoplasti sayesinde, burun kemiklerinde milimetrik ölçümlerle kesim yapılabilir ve burun şekillendirilebilir. rinoplastinin en büyük avantajı ise burun kemikleri arasında yer alan kılcal damarlara ve çevre yumuşak dokulara zarar vermeden yalnızca kemiğin kesilebilmesidir. Bu sayede şişlikler ve morluklar çok daha az olmaktadır. Bu yöntemle burun çok daha zarif ve doğal hatlara sahip olabilmektedir. Burun ameliyatı ile kalemle çizilmişçesine burunlar ortaya çıkabilmektedir.

Kapalı rinoplasti, burnunda işlevsel ve şekilsel bozukluk olan hastalara uygulanmaktadır. 

Burun Estetiği Ameliyatı Öncesinde

Burun ameliyatı öncesinde hastanın beklentilerini tam ve net olarak açıklamalıdır. rinoplasti ameliyatının amacı hastayı bir başkasına değil, kendisine benzetmektir. Bu sebeple hastanın burnunda yapılacak olan değişiklik, yüz hatlarıyla uyumlu olmalıdır.

Rinoplasti ameliyatı sırasında burnun yalnızca sorunlu kısmına müdahale edilir ve normal yapılar korunur. Burun içinde nefes almayı zorlaştıran eğrilik bulunması durumunda, burnun şeklini de değiştirmeyi planlıyorsanız, bu iki ameliyatın birlikte olması avantajlı olacaktır. Bu şekilde tek bir seferde tüm sorunları çözebilirsiniz. 

Burun Estetiği Ameliyatı

Rinoplasti, hem lokal anestezi yoluyla hem de genel anestezi yoluyla yapılabilir. Bu ikisi arasındaki seçim, hastanın durumuna ve doktorun tercihine göre değişebilir. Ameliyat süresi yaklaşık olarak 1,5 ila 2 saat arasındadır. Burnun şekil bozukluğuna ve yapılacak işe göre bu süre değişkenlik gösterebilir.

Ameliyat öncesinde hasta muayene edilir ve gerekli tetkikler değerlendirilir. Hastanın ameliyata girmesi konusunda bir sorun yoksa burun içine ve dışına tampon ya da splintler konur. Bu malzemeler hastanın burnunun sağlıklı bir biçimde iyileşmesi açısından önemlidir. 

Burun Estetiği Sonrası

burun estetiği ameliyatı sonrasında dikkat etmeniz gereken bazı konular vardır. Ameliyat sırasında buruna koyulan tamponlar 2 ila 4 gün içerisinde alınır. Burnun ucundaki dikişler ve dışındaki kalıp ise ortalama olarak yedinci günde alınır. Burun sırtına yerleştirilen flasterler ise 14’üncü günde alınır.

closed rinoplasti

Sonuç olarak iki haftanın sonunda hastanın burnunda tüm ameliyat gereçleri çıkarılmış olur. Bu aşamanın ardından hasta dilediği gibi banyo yapabilir. Burun flasterli iken su değdirilmemelidir. Ameliyat sonrası kimi hastalarda burun ve göz çevrelerinde geçici bazı morluk ve şişliklerin oluşması normaldir. Hastasına göre değişmekle birlikte bu durum 2-3 hafta içerisinde düzelecektir. 3 ila 4 hafta sonra ise hasta sosyal hayatına tamamen dönebilir. Buna karın doku düzeyindeki iyileşme bir yılı bulabilmektedir. Burun estetiği sonrasında üç ay boyunca gözlük kullanılmamalı ve güneşten kaçınılmalıdır. Bunun yanı sıra bir yıl boyunca buruna alınabilecek her türlü darbeden sakınmanız gerekir.

Burun Estetiği Kaç Yaşında Yapılabilir?

Burun estetiğini temel olarak 18 yaşından itibaren tüm hastalar yaptırabilir. Hastanın nefes alma gibi problemleri varsa 16 yaşından itibaren de bu ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Piezo Tekniği Nedir?

Piezo yönteminde hiçbir kırıcı ve kesici alet kullanmadan, dokulara zarar vermeksizin kemiğe şekil veren ses dalgalarını kullanmaktadır. Bu sayede ameliyatlar sonrasında yaşanan ağrı ve şişlik şikayetleri minimum seviyelere indirilmektedir.