Göz kapağı estetiği bir diğer adıyla blefaroplasti, alt ve üst göz kapaklarına uygulanmaktadır. Buradaki sarkmış deri ve kas dokusunun çıkarılması ve göz çevresindeki dokuların gerdirilmesine yönelik yapılan cerrahi uygulamaların bütünüdür.

Yaşlanmaya bağlı olarak, ciltte bazı sarkmalar meydana gelir. Bu sürece bağlı olarak, göz kapaklarında torbalanma, renk değişikliği, gevşeme, ciltte bollaşma, kırışıklık gibi bulgular ortaya çıkacaktır. Hava kirliliği, gücesin ultraviyole ışınlarına maruz kalma, aşırı sigara ve alkol tüketimi, düzensiz uyku gibi etkenler de cildin yaşlanma sürecini hızlandırmaktadır.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri

Cildiniz normalde elastik bir yapıya sahip olmakla birlikte kademeli olarak bu durum azalmaktadır. Yüzde ise elastikiyet kaybı neticesinde fazla deri ilk göz kapaklarında toplanır. Bu nedenle yaşlanmanın ilk belirtileri de göz kapaklarında ortaya çıkar. Bu durum kişilerdin yorgun, donuk ve olduğundan daha yaşlı bir görünüme sahip olmalarına neden olur.

Alt ve üst göz kapaklarında görülen yaşlanma belirtileri şu şekildedir;

  • Üst göz kapağında yaşanan düşüklük
  • Göz altlarında renk değişimleri ve torba oluşumları
  • Göz kenarlarında oluşan kaz ayakları
  • Göz kapağı cildinde sarkmalar ve kırışıklıklar
  • Yorgun bir yüz ifadesi

Göz Kapağı Estetiği Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sırasında kanama eğilimi riskini artırması nedeniyle aspirin ve antibiyotik gibi ilaçların, ameliyattan 15 gün öncesinde bırakılması gerekir. Yaraların iyileştirmesini geciktirdiği için ise sigara ve tütün ürünleri kullanımına da 2-3 hafta öncesinden son verilmelidir.

Bunların yanı sıra beklenmeyen etkilere yol açacağından bitkisel takviye edici ürünler de bu süreçte kullanılmamalıdır.

Üst Göz Kapağı Estetiği

Üst göz kapağı estetiği, bölgede fazla deri ve kas dokusunun kesilerek çıkarılması işlemidir. Ameliyat sonrasında herhangi bir iz kalmaması için göz kapağı katlanma çizgisinden kesi yapılmaktadır. Alın germe ve kaş kaldırma operasyonlarıyla birlikte uygulanırsa çok daha iyi kozmetik sonuçlar vermektedir.

Alt Göz Kapağı Estetiği

Gençken elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ yastıkçıkları, yaşlanmaya bağlı olarak aşağıya doğru konum değiştirir. Bu durum alt göz kapağının altında çökmeye ve ağız kenarındaki gülme çizgilerinde derinleşmeye neden olur.

Bu durumlarda yağ yastıkçılarına, endoskopik olarak yerine asılma işlemi uygulanır. Alt göz kapağına hiçbir işlem yapılmadan önce bu uygulama gerçekleştirilir. Bu uygulama sonrasında alt göz kapağına hiçbir işlem yapılması gerekmeyebilir.

Eğer torbalanma ve sarkma gibi bulgular devam ediyorsa, alt göz kapağı ameliyatı gerçekleştirilir. Cilt kaldırılır ve burada bulunan yağlar göz altı çukuruna yayılır. Fazla deri ve kas ise kesilip çıkarılır.

Estetik Kaygılar Dışında Blefaroplasti Yapılmalı Mıdır?

Göz kapaklarında zamanla deri bollaşması yaşanır. Bu durum göz kapağı düşüklüğüne neden olur. Bu düşüklük görmeyi engelleyecek derecede fazla olursa, fonksiyonel açıdan tedavi edilmesi gerekir.

Göz Kapağı Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Göz Kapağı estetiğinde belirli bir alt ya da üst yaş sınırı yoktur. Erken yaşlarda göz çevresinde oluşan küçük deformasyonlar ameliyatsız şekilde çözülebilir. Buna karşın yaş ilerledikçe deformasyon seviyesi artar ve göz kapağı ameliyatı olunması gerekir.

Ameliyat Sonrası Normal Yaşama Ne Zaman Dönülür?

Göz kapağı ameliyatlarından sonra olumlu sonuçlar alındığında iyileşme süreci oldukça kısadır. Hasta en fazla 3 günlük istirahatten sonra sosyal yaşamına dönebilir.